Cięcie laserowe jest nowoczesnym i bardzo efektywnym sposobem obróbki materiału – głównie stali węglowej, nierdzewnej, aluminium, mosiądzu, cor-ten. Niezwykle precyzyjne cięcie, powtarzalne a zarazem szybkie pozwala wykonywać detale w niskiej cenie. o wygodna i precyzyjna metoda obróbki materiału. Powierzchnie po cięciu są idealnie gładkie i równe, a do tego czyste w związku z tym nie wymagają dodatkowej obróbki.
Detale wycina się z plików CAD – głównie DXF i DWG projektowanych w środowisku komputerowym, które umożliwia również gięcie wyciętych detali i osiąganie dokładności do kilku tysięcznych milimetra.
Na czym polega cięcie laserem od strony technologicznej ?
Strumień wiązki lasera opiera się na systemie soczewek i luster, które prowadzą do jego nagrzania do bardzo wysokiej temperatury. Promień skierowany finalnie na materiał, powoduje jego topnienie i powstanie bardzo wąskiej szczeliny. Sterowanie odbywa się za pomocą komputera, które obsługuje operator urządzenia.
Zabiegi cięcia laserowego wymagają obecności gazu ochronnego tnącego – azotu w przypadku materiałów formowanych metodą stapiania. Ale tytan, magnez i tantal reagują z azotem, tworząc związki chemiczne, dlatego do ich obróbki wykorzystuje się argon. Zadaniem gazu jest wydmuchiwanie stopionych części, ochrona przez zniszczeniem łatwopalnych materiałów oraz przyspieszanie pracy i nie powodowanie grad na krawędziach, charakterystycznych w spawaniu czy cięciu plazmowym albo tlenowym.
Cięcie laserem sprawdza się w przypadku materiałów o maksymalnej grubości 30mm, ale cieńsze powierzchnie są łatwiejsze w obróbce – proces przebiega szybciej, krawędzie się idealnie gładkie i nie zachodzą odkształcenia.